+48 602 519 994

Zadzwoń do nas!

Na jaki palec pierścionek zaręczynowy? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Wątpliwości związane z noszeniem pierścionka zaręczynowego są powszechne i dotyczą zarówno palca, jak i ręki. Dla wielu osób, które nie wzięły jeszcze ślubu, równie niejasna jest kwestia obrączek. Na jaki palec pierścionek zaręczynowy, a na jaki obrączka? Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

Na jaki palec pierścionek zaręczynowy?

To, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy, zależy od tradycji danego kraju. Zazwyczaj noszony jest on na palcu serdecznym. Dotyczy to również Polski. Kluczowe różnice pojawiają się natomiast w kwestii wyboru ręki. W wielu krajach pierścionek zaręczynowy nosi się na dłoni lewej. Taka tradycja przyjęła się między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Skandynawii czy Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest odwrotnie – wybiera się rękę prawą. Dlaczego tak jest? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Część osób uważa, że jest to związane z lokalizacją obrączki. Inni twierdzą, że wynika to z faktu, iż to właśnie prawą dłonią wykonuje się najważniejsze czynności, takie jak powitanie, podpis czy znak krzyża.

Na jaki palec obrączka?

Podobnie jak w przypadku pierścionka zaręczynowego, zdania są podzielone. W zależności od tradycji obrączka noszona jest na lewej lub prawej dłoni. Skąd wzięły się różnice? W czasach starożytnych wierzono, że w palcu serdecznym lewej ręki znajduje się żyła, która biegnie prosto do serca. Nazwano ją żyłą miłości i przyjęto, że jej lokalizacja wskazuje miejsce dla obrączki. W Polsce symbol zaślubin nosi się na palcu serdecznym prawej dłoni. Wynika to ze zmian historycznych, które dokonały się w okresie krwawych powstań. Na znak żałoby ówczesne mężatki zaczęły przekładać obrączkę na prawą rękę, co było zwyczajem wdów. W związku z tradycyjną lokalizacją obrączki często pojawia się pytanie, na jakim palcu nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie?

Pierścionek zaręczynowy po ślubie – gdzie go nosić?

W dniu ślubu na palcu serdecznym prawej dłoni pojawia się obrączka. Decyzja o tym, na jaki palec założyć pierścionek zaręczynowy, jest kwestią indywidualną. Większość kobiet po ślubie przekłada go na palec serdeczny lewej dłoni. Część pań decyduje się na noszenie obu krążków w tym samym miejscu. Zdarza się również, że kobiety zakładają pierścionek zaręczynowy na inny palec prawej dłoni lub zupełnie rezygnują z jego noszenia. W ostatnich latach pojawiła się również moda, zgodnie z którą po ślubie pierścionek zaręczynowy może stać się zawieszką do łańcuszka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl