+48 602 519 994

Zadzwoń do nas!

Jak wymienić baterię w zegarku kwarcowym? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by nie uszkodzić delikatnych mechanizmów!

Choć żywotność baterii w zegarkach jest stosunkowo długa, to mniej więcej raz na dwa lata konieczna jest jej wymiana. Z pozoru może wydawać się to łatwe, jednak warto pamiętać, że sam proces wymaga znajomości kilku podstawowych informacji. Bez nich podczas majsterkowania nietrudno uszkodzić sprzęt. Jak wymienić baterię w zegarku, by zrobić to dobrze i bezpiecznie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by nie popełnić popularnych błędów!

Jak wymienić baterię w zegarku – samodzielnie czy u specjalisty?

Zastanawiasz się, jak wymienić baterię w zegarku i czy warto robić to samodzielnie? Jak już wspomnieliśmy, proces ten nie należy do banalnych, dlatego wiele osób decyduje się na pomoc specjalisty. Dlaczego? Podczas majsterkowania przy delikatnych mechanizmach nietrudno je uszkodzić. Biorąc pod uwagę wysokość ewentualnych strat, koszt wymiany baterii w fachowym punkcie wydaje się błahy. Zazwyczaj wynosi on od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Samodzielna wymiana baterii w zegarku

Jeśli chcesz zmierzyć się z wyzwaniem samodzielnej naprawy czasomierza, to z pewnością przyda Ci się kilka podstawowych informacji. Jak wymienić baterię w zegarku? Pierwszym etapem jest otwarcie koperty. Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do działania położyć zegarek na miękkim podłożu, które nie porysuje jego szkła. Sposób otwierania zegarka zależy od rodzaju zastosowanego w nim dekla i to właśnie na ten element należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Jak otworzyć zegarek?

Do najpopularniejszych rodzajów dekli należą elementy zakręcane, wciskane i mocowane na śrubki. Jak wymienić baterię w zegarkach o tego typu pokrywach? W deklach zakręcanych zazwyczaj znajdują się specjalne wgłębienia, które umożliwiają kręcenie pokrywą. W takim przypadku do odkręcenia dekla potrzebne Ci będzie odpowiednie narzędzie, np. pęseta. Pokrywy na śruby otworzysz za pomocą małego śrubokrętu, a dekle wciskane usuniesz poprzez podważenie ich płaskim nożykiem.

Wymiana baterii w zegarku

Otwarcie koperty odsłania delikatne mechanizmy, dlatego pamiętaj, żeby podczas wszystkich czynności zachować szczególną ostrożność. Jak wymienić baterię w zegarku, by uniknąć jego uszkodzenia? Delikatnie wyjmij zużyty element, uważając przy tym na uszczelki. Włóż nową baterię – możesz docisnąć ją jakimś przedmiotem, np. plastikowym długopisem. Pamiętaj jednak, żeby nie wykorzystywać do tego narzędzi metalowych.

Jak wymienić baterię w zegarku – zamykanie koperty

Ostatnim etapem wymiany baterii w zegarku jest zamknięcie koperty. Pamiętaj, by zrobić to delikatnie i dokładnie. Pokrywa musi dokładnie przylegać i nie może w żaden sposób odstawać od koperty.

Wymiana baterii w zegarku – o czym pamiętać?

– W zależności od modelu zegarka w czasomierzach mogą znajdować się różne rodzaje baterii, dlatego pamiętaj, by dobrać odpowiednią.

– Nie podejmuj się samodzielnej wymiany baterii w zegarku wodoodpornym. W przypadku tego typu sprzętu skorzystaj z pomocy specjalisty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl