+48 602 519 994

Zadzwoń do nas!

Jak sprawdzić czy złoto jest naprawdę złotem?

Od wieków uważane za jeden z najszlachetniejszych kruszców, po dziś dzień wytwarzana jest z niego biżuteria, a ze względu na swoją wartość jest doskonałą lokatą pieniędzy. O czym mowa? Oczywiście o złocie! Widzimy je niemal każdego dnia - na wystawach sklepów jubilerskich, w domowych szkatułkach, na mijanych na ulicy ludziach, a nawet na opakowaniach kosmetyków zapewniających, że mają je w swoim składzie. Niestety, ze względu na swoją popularność, doczekało się również wielu naśladowców. Jak w takim razie rozpoznać prawdziwe złoto?

 

Przebarwienia na złocie

Jedną z pierwszych wątpliwości, jaka może się w nas pojawić, kiedy nie jesteśmy pewni wiarygodności naszego złota, to przebarwienia. Mogą oznaczać, że nasz przedmiot jest w rzeczywistości jedynie pozłacany, a wierzchnia warstwa uległa uszkodzeniu, ponieważ pod wpływem wody czy powietrza metal ukryty pod cienką warstwą złocenia zaczyna reagować. Jest to pierwsza czerwona lampka, jaka powinna nam się zapalić na ten widok, aczkolwiek należy pamiętać, że na wygląd złota ma wpływ także jego sposób przechowywania i wszelkie plamy mogą wynikać z niekorzystnego środowiska. 

 

Prosty sposób na sprawdzenie prawdziwości złota

Najprostszą metodą sprawdzenia czy nasze złoto jest prawdziwe, jest zbadanie jego właściwości magnetycznych, a dokładniej upewnienia się o ich braku. Prawdziwe złoto, podobnie jak srebro, należy do tak zwanych diamagnetyków, co oznacza, że tego typu ciała nie reagują na przyciąganie. Eksperyment ten najlepiej sprawdza się w wypadku badania monet z 24-karatowego złota, ponieważ nie powinny zawierać żadnych domieszek innych metali, w przeciwieństwie do biżuterii, która to może być utwardzana dodatkowymi pierwiastkami. 

 

Najdokładniejszy sposób badania

Pewnie niektórzy pamiętają jeszcze ze szkoły, z lekcji chemii, próbę Archimedesa. Polegała na obliczeniu objętości wody w naczyniu, a następnie na wrzuceniu do niej przedmiotu, który chcemy poddać próbie. Następnie poprzez różnicę między poziomami cieczy, dzielimy masę przedmiotu przez objętość wody. Gęstość prawdziwego złota wynosi 19,3 g/cm³, jeśli nasz wynik jest do niego zbliżony, oznacza, to że próba przebiegła pomyślnie. Jednak ta, jak i inne domowe testy mogą być niedokładne. Jeśli zależy nam na stuprocentowej pewności, że nasz kruszec jest autentyczny, należy udać się do zaufanego jubilera, który dokona profesjonalnego sprawdzenia za pomocą spektrometra.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl