+48 602 519 994

Zadzwoń do nas!

5 sposobów na to, jak skutecznie wyczyścić srebro

Srebrna biżuteria nie musi tracić efektownego blasku! Warstwę patyny oraz zabrudzenia można łatwo usunąć w domu – wystarczy skorzystać z jednego z poniższych, skutecznych sposobów.

Wszystkie przedstawione patenty można z powodzeniem stosować do biżuterii wykonanej w całości ze srebra. Perły i kamienie półszlachetne oraz szlachetne wprawione w kolczyki lub pierścionki są wrażliwe na czyszczenie różnego rodzaju środkami, nawet tymi domowymi. Tego typu ozdoby najlepiej jedynie wypłukać wodą i osuszyć miękką szmatką.

Soda oczyszczona

Jednym z najbardziej uniwersalnych środków czyszczących i odświeżających w domu jest soda oczyszczona. Można ją z powodzeniem wykorzystać do czyszczenia srebra. Proszek należy wymieszać z małą ilością wody, aby powstała pasta. Miękka szmatka – bawełniana lub flanelowa – przyda się do nałożenia mikstury i wypolerowania biżuterii. Do różnego rodzaju zagłębień, nierówności, szczelin można wykorzystać szczoteczkę z miękkimi włóknami, na przykład starą szczoteczkę do zębów. Zbyt twarde włosie może porysować powierzchnię srebra, dlatego warto wykonać próbę na mało widocznej części ozdoby. Później wystarczy wypłukać biżuterię srebrną ciepłą wodą i osuszyć.

Pasta do zębów

Jest w każdym domu i może czyścić nie tylko zęby, ale i różnego rodzaju wyroby srebrne, w tym biżuterię i inne błyskotki. Co ciekawe, blask srebra bezpiecznie można wydobyć tylko dzięki pastom, które nie są wybielające. Można postępować dokładnie tak, jak w przypadku pasty z sody oczyszczonej.

Ocet lub kwasek cytrynowy

Kwasy mają doskonałe właściwości usuwania brudu i śniedzi. Ocet można wykorzystać do „kąpieli” srebra – wymieszać ocet spirytusowy z wodą w stosunku 1:2 i umieścić biżuterię w roztworze na pół godziny, następie osuszyć ją i wypolerować. Podobnie można postępować z kwaskiem cytrynowym – wystarczy łyżka na 150 ml gorącej wody.

Sól i folia aluminiowa

Prosta, domowa chemia to świetny sposób na to, jak wyczyścić srebro – nie tylko biżuterię, ale każdy przedmiot wykonany z tego szlachetnego metalu. Dno szklanego naczynia należy wyłożyć folią aluminiową, matową stroną do dołu. Potem wkładamy srebrne przedmioty i zalewamy gorącym roztworem soli kuchennej – 5 łyżek na litr wody, najlepiej destylowanej. Ten sposób jest bardzo szybki i skuteczny, efekt będzie widoczny gołym okiem nawet w ciągu kilku minut.

Specjalne preparaty do czyszczenia srebra

Na rynku dostępnych jest wiele doskonałych środków, dzięki którym można szybko wyczyścić srebro. Jak zrobić to skutecznie? Koniecznie należy stosować się do zaleceń producenta. Pasty i płyny świetnie radzą sobie z zaśniedziałą, nieodpowiednio przechowywaną biżuterią i pomagają wydobyć piękny, jasny blask srebra.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl